o mně
kreativita, originalita, tradice, inspirace
- kdo jsem -
Sochařství jsem vždy obdivoval a už jako malý kluk jsem si přál jít tímto uměleckým směrem. Jak už to tak bývá, nic není hned a vše má svůj čas. Prošel jsem si ve svém životě různými cestami. A o to víc jsem rád, že si nyní plním svůj sen.
Miluji vůni, strukturu a půvab dřeva.
A to nejenom v souvislosti s uměním dřevosochařským.
Kromě vyřezávání soch se zajímám také o umění tesařské, v rámci něhož se zaměřuji na samostudium rozvoje tesařství napříč různými kulturními oblastmi, zejména pak na historii spojování dřeva.
Některými svými výrobky se přímo podílím na obnově tohoto upadlého tradičního řemesla.
Zajímám se také o bioniku a vzájemné vazby z pozorování přírody a využití její moudrosti a umění pro potřeby člověka. Velmi inspirativní je pro mne Ing. Dr. Erwin Thoma, který dokázal transformovat svá pozorování a speciální vědu do vývoje výroby domů z čistého dřeva káceného dle měsíčních fází.
Do každého svého díla vnáším nejenom svou fantazii a kreativitu, ale i insipraci z přírody a tradici ze starých dobrých řemesel.
- umění která se prolínají -
Mým životem se prolíná i umění sklářské, které představuje rovněž velmi nádherné umělecké a řemeslné odvětví.
Jedna z mých cest vedla na Sklářskou odbornou školu v Novém Boru, kde jsem se vyučil v oboru Sklář - výrobce a zušlechťovatel skla. Konkrétně v mém výučním listu naleznete úspěšně složenou zkoušku v oboru Malíř skla.
S tímto řemeslem se setkávám i nadále a to ve spolupráci se sklářem Jiřím Pačinkem z Kunratic u Cvikova. V současné době je naším společným projektem Andělská lavička, která bude mistrem sklářem doplněna o skleněnou ruku a křišťálové prvky v prořezech křídla. Lavička bude umístěna v jeho Skleněné zahradě.
- spolupráce co mě baví a rozvíjí -
Velmi rád jezdím s ostatními řezbáři a řezbářkami na sympozia. Účastníme se sympozií a soutěží po celé ČR.
Na řezbářském sympoziu společně pracujeme několik dní na zadaném úkolu. Ten zadává město, ve kterém je dané sympozium pořádáno. Většinou jsou to lavičky a doplňky k různým turistickým stezkám a zajímavým místům, která se k městu pojí.
Každé takové sympozium je pak zakončeno řezbářskou show nazvanou Speed Carving, v rámci níž každý z nás vyřeže přesně za 60 minut umělecké dílo, které jde následně do dražby obecenstvu.
Mám rád tu přátelskou atmosféru a dokážu ocenit každou radu a konstruktivní kritiku od ostatních řezbářů, kteří se sympozií spolu se mnou účastní.
Ze sympozií si nesu přezdívku Řezbář Týmis, kterou používám na svém Facebook profilu.
- misona -
A kde se vzal název mého projektu "misona"?
Tento můj projekt inspirovaly tři nejoblíbenější výrobky, kterými jsem dokázal udělat vždy největší radost.
Misona však nejsou jen misky, sochy a nábytek.
Misona inspiruje.
Misona je příroda a dřevo.
Dřevo, které pod mýma rukama znovu ožívá, znovu nádherně voní a dělá radost.
Věřím, že ve chvílích, kdy si budete prohlížet moje výrobky, přímo ucítíte tu nádhernou vůni dřeva stejně tak, jako ji cítím já ve své dílně.
Jan Týma, alias Řezbář Týmis
fotogalerie z mé dílny a výroby
Má díla naleznete ve Fotogalerii.